Deník Rovnost , 14.2.2017

 

Článek o tepové frekvenci

Magazín kondice
http://www.kondiceonline.cz/2011/06/to-jsem-ja-%e2%80%93-tepovka/


Dovolte mi, abych se představila. Jsem tepová frekvence, ale kamarádi mi říkají TEPOVKA. Jsem s vámi 24 hodin, den co den. Mohu vám prozradit, při jaké činnosti spalujete tuk, zda máte malou či velkou zátěž a jak se cítíte. Ale ne všichni se se mnou přátelí. Někteří by chtěli, ale neví jak na to. Tady je jednoduchý návod.

1 tep = 1 stah srdce a vypuzení krve do oběhu. Čím více se budete pravidelně hýbat, tím se bude zvyšovat kapacita srdce, aby se dokázalo vyrovnat s rostoucími nároky. Mimo jiné se nezadýcháte, když budete vybíhat schody či dobíhat tramvaj a bez problémů se také ohnete za tkaničkou.

Trávíte několik hodin týdně ve sportovních centrech, makáte na sobě a vysněná postava se ne a ne dostavit? Tak to vám ráda pomůžu a budu si vás hlídat. Jakmile se při pohybové aktivitě nezadýcháte a bez problémů vykládáte s kamarádkou vtipy, smějete se – pak tedy vítejte v takzvané SENIOR zóně, nebo-li sportování pro zdraví. Je potřeba přidat na tempu a zbytek kamarádce doříct po lekci.

Už to cítíte? Plynule dýcháte nosem, cítíte, že tělo aktivně pracuje, můžete se potit, občas pocity sdělíte svému okolí? Bezva, jste v aerobním pásmu a když setrváte alespoň 30 minut, přijde na řadu pálení tuků. Určitě nikam nespěchejte, protože tělo nejdříve zpracovává cukry z přijaté stravy a teprve potom přicházejí na řadu tuky!

Jak mě ale najít a zjistit? Jde to snadno pomocí tepových měřičů (nebo také pulsmetrů či sporttestrů). Měřič tepové frekvence připomíná svým designem hodinky. Naštěstí už výrobci myslí i na ženy, a tak jsou k dostání měřiče elegantního designu v různých barevných kombinacích.

Narazíte na dva typy měřičů – první je dotykový a měří jen aktuální hodnoty, je vhodný spíše pro turistiku. Druhý typ měří hodnoty nejčastěji pomocí hrudního pásu, což je nejspolehlivější metoda. Snímá vaši průměrnou tepovou frekvenci v reálném čase, spálené kalorie, hlídá zóny tepové frekvence, měří délku výkonu a může mít spoustu dalších funkcí. Vybrané měřiče umí všechna data ukládat do své paměti a dále je zpracovávat.

Některé modely je možné propojit s počítačem a pomocí speciálního softwaru lze data stáhnout do počítače a vytvářet podrobné statistiky, jak efektivně jste si dali do těla. Většina fitness center disponuje v kardiozóně přístroji s tepovým měřičem, k některým jde připojit i váš vlastní.

Když budete preferovat osobní kontakt, můžete mě nahmatat na tepně na krku či zápěstí, spočítat počet tepů za 10 sekund a vynásobit šesti. Při sportování to ovšem bývá nadlidský výkon.

Co ta naměřená čísla vlastně znamenají? Určitě se setkáte s BPM (beats per minute), což v v překladu znamená počet tepů za minutu.

Maximální tepovou frekvenci spočítáte, když od čísla 220 odečtete svůj věk, pro milovnice vzorečků je to: MTF = 220-věk.

Nikdy nezkoušejte sami zjistit své maximum, to by nemuselo dobře dopadnout!
A nyní je čas určit, co od pohybové aktivity očekáváte a jaké číslo před BPM rádi uvidíte:
50-60 % MTF – „sportování pro zdraví, kondici“
60-75 % MTF – když chcete „hubnout“
65-85 % MTF – pro „formování postavy“
85-95 % MTF – pro „zvýšení svalového objemu“, krátkodobě trénink vytrvalosti

Ideální je pohybovat se v aerobním pásmu, které se nachází mezi 65 a 80 %.

Příklad pro ženu ve věku 30 let:

MTF=190 (protože 220 – věk je 190), 65 % = 124 tepů, 80 % = 152 tepů. Závěr počtů: v rozmezí 124 – 152 tepů (nebo BPM) bude třicetiletá žena cvičit v aerobním pásmu, zapracuje na postavě a bude hubnout.

Při jakých pohybových aktivitách nám to bude společně klapat nejefektivněji? Líbí se mi aktivní chůze, běh, cyklistika, spinning, in-line bruslení, lehké posilování či jiná aerobní aktivita. Čím pestřejší tréninkový plán, tím lépe, svaly nebudou stagnovat a na pohyb si nezvyknou. Důležitá je však také pravidelnost, alespoň 2-3x týdně, jinak tělo začíná pořád jakoby od nuly.

CHCI SE STÁT VAŠÍ NEJLEPŠÍ FIT KAMÁRÁDKOU!

Vaše TEPOVKA

Eva Beníšková, výživová poradkyně a fitness trenérka
Spolupracovnice kondiceonline.cz
www.beniskova.cz